V červnu se na bystřickém fotbalovém stadionu konal již třetí ročník charitativního turnaje „Bystřický fotbal pomáhá“. Benefiční akce, která proběhla pod záštitou Sportovního klubu Bystřice nad Pernštejnem a Města Bystřice nad Pernštejnem, se účastnilo šestnáct týmů malých fotbalistů.
S předsedou Sportovního klubu Bystřice nad Pernštejnem, panem Josefem Soukopem, jsme si povídali o tom, jak vznikl nápad uspořádat tuto akci s možností přispět na dobrou věc.
Pane Soukope, prozraďte, jak se ve vašem klubu zrodila myšlenka uspořádat turnaj, který podpoří nějaký charitativní projekt?
S myšlenkou uskutečnit tuto akci přišla jedna maminka malých fotbalistů. Výkonnému výboru se nápad velmi líbil. Už dlouho před tím jsme přemýšleli, jak více přiblížit malým dětem fotbalové prostředí, aktivní sport a týmovou hru a zároveň pomáhat druhým, potřebným lidem. Zároveň je celá akce zaměřená na podporu mladých dětí k aktivnímu sportu, což je pro nás také velmi důležité. První a druhý ročník turnaje byl věnován přímo konkrétní osobě. Tento rok jsme se rozhodli podpořit bystřický stacionář Rosa, který je určen pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením především pro lidi z Bystřice nad Pernštejnem a okolí. Vnímáme, že zaměření akce pro konkrétní osobu se jeví jako zřetelnější a věrohodnější pro veřejnost, ale rozhodli jsme tak, protože jsme chtěli pomoci více lidem. Možnost podpořit denní stacionář v našem městě se nám jevila jako nejlepší řešení.
Jakým způsobem vybíráte projekty, které z výtěžku podpoříte? Kdo to bude v příštím roce?
Na výběru osoby či organizace se podílí výkonný výbor SK Bystřice nad Pernštejnem. Mezi členy se tak domlouváme, komu bude turnaj určen. Jak už jsem zmínil, tento rok jsme vybrali denní stacionář Rosa, který spadá pod žďárskou Charitu. Zda to tak i nadále zůstane, padne definitivně letos v prosinci, kdy se bude jednat o určení veřejné sbírky na příští rok.
Součástí turnaje byl i doprovodný program. Co všechno jste návštěvníkům i účastníkům nabídli?
Malí fotbalisté i široká veřejnost mohli vyzkoušet vysokozdvižnou plošinu, skákací hrad, trampolínu, střelbu ze vzduchovky, malování na obličej, něco hezkého si vytvořit, projet se na koni, pomazlit se s canisterapeutickými psy a mnoho dalšího. Každý rok se snažíme atrakce pro děti obohatit něčím novým. Jsem velmi rád, že se nám daří zapojit do akce mnoho dobrovolníků, kteří jsou z řad místních fotbalistů, ale i veřejnosti. Velká pochvala také náleží vedení města Bystřice nad Pernštejnem, které celou akci zaštiťuje a aktivně se na ní podílí. Také jsem velmi rád, že se do akce zapojují firmy z Bystřice a okolí, připravují pro děti ceny, jak do fotbalového turnaje, tak i do doprovodného programu. Je velmi příjemné vědět, že si každý malý začínající fotbalista odveze z turnaje cenu, ať už se jedná o „vítězné“ či méně úspěšné družstvo. Každý z týmů obdržel vítězný dortík s fotbalovým motivem. I děti, které se přišly podívat na sourozence či jen tak strávit příjemný den na hřišti odcházeli s cenami, sladkostmi a dobrou náladou.
Můžete prozradit, jaký výtěžek tedy červnová benefice přinesla?
Během turnaje se podařilo vybrat 39 655,- Kč.
Pokud by někdo z veřejnosti chtěl ještě přispět a podpořit denní stacionář, je to ještě možné?
Určitě ano, v rámci veřejné sbírky SK vytvořilo zvláštní účet 219598406/0600, kam lze až do konce roku 2016 zasílat jakoukoliv částku.
Děkujeme za rozhovor.